Muitinės formalumai

Kai siuntiniai keliauja Europos Sąjungos ribose, pristatymas vyksta pakankamai greitai – siunta tiesiog paimama iš siuntėjo, kelis kartus stabteli pasirinkto kurjerio logistikos sandėliuose skirtingose valstybėse, ir yra pristatoma gavėjui. Tačiau jeigu siuntinys turi palikti bendrijos ribas, arba atvirkščiai – yra įvežamas iš Trečiųjų šalių, atsiranda papildomas, kelionės trukmę užtęsti galintis veiksnys – siuntinio patikrinimas muitinėje.

Įvairios tarptautinės siuntos patikrinimo bei išmuitinimo procedūros gali skambėti baisiai – atrodytų, jog siuntinys patikrinime gali užtrukti ištisus mėnesius. Tačiau jeigu siuntinys bus tvarkingai supakuotas ir pateikti visi institucijai reikalingi dokumentai, muitinės procedūros gali būti sutvarkomos operatyviai.

Muitinės mokesčiai priklauso nuo šalies, į kurią siunčiate

Prieš siųsdami siuntą į ne Europos Sąjungos valstybę, visuomet pasidomėkite, ar jai yra taikomas muito mokestis, nuo ko jis priklauso ir kaip užtikrinti, kad siuntinys gavėją pasiektų kuo greičiau.

Muito mokestis ir jo taikymas nustatomas gavėjo šalies įstatymais. Europos Sąjungos viduje mokėti už muitinės paslaugas nereikės, tačiau jeigu siunčiate siuntą už jos ribų, muito mokestis gali būti pritaikytas priklausomai nuo jos vertės, turinio, svorio ir gavėjo šalyje galiojančių įstatymų. Muitinės darbuotojai susisieks su gavėju tiesiogiai, Siųsk pigiau nėra įtraukti į šį procesą.

Muito mokestis Europos Sąjungoje

Nuo 1968 m. ES muito sąjungos įsteigimo, visoms įmonėms bendrijos viduje prekyba tapo šiek tiek paprastesne – visų šalių muitinės pradėjo veikti kaip viena didelė organizacija (svarbu pastebėti, jog šios sąjungos įsteigimas buvo viena iš pagrindinių ES bendrosios rinkos elementų). Kai Lietuva 2004 m. prisijungė prie ES, neatsiejamai tapo ir muitų sąjungos dalimi.

Esminė šios sąjungos nauda – šalių susitarimas netaikyti muitų tarpusavio prekybai, bet taikyti bendrą išorės muitą prekybai su sąjungai nepriklausančiomis šalimis. Tad būkite ramūs – jei siųsite prekes pardavimui į Čekiją ar Portugaliją (ar bet kurią kitą šalį-narę), jokių muito mokesčių mokėti nereikės. 

Muito mokesčiai iš Trečiųjų šalių

Prekės, įsigyjamos trečiųjų šalių (pvz., JAV, Kinija, Didžioji Britanija, Australija, Ukraina ir t. t.) internetinėse parduotuvėse, gali būti apmokestinamos tokiais mokesčiais: 

 • importo muito mokesčiu.
 • importo pridėtinės vertės mokesčiu (PVM);
 • akcizo mokesčiu (atvejais, kai siunčiamos prekės apmokestinamos akcizais (pvz., kvepalai).

Papildoma informacija siunčiant į/iš Kanados - laisvosios prekybos susitarimu panaikinama apie 98% visų importo muitų prekėms, kurių kilmės šalis yra ES arba Kanada, todėl importuoti ar eksportuoti yra lengviau ir pigiau. Viskas, ką reikia padaryti, tai prie komercinės sąskaitos faktūros pridėti paprastą deklaraciją. Daugiau informacijos rasite čia.

Papildoma informacija siunčiant į/iš Naujosios Zelandijos - laisvosios prekybos susitarimu panaikinami importo muitų tarifai prekėms, kurių kilmės šalis yra ES arba Naujoji Zelandija, todėl importuoti ir eksportuoti prekes yra lengviau ir pigiau. Daugiau informacijos rasite čia.

Importo muito mokestis

Importo muito mokestis taikomas visoms siuntoms, kurių vertė viršija 150 Eur. Muitų tarifai procentaliai apskaičiuojami nuo tikrosios prekės vertės (pvz., jei prekė kainuoja 160 Eur, siuntimas – 20 Eur, muito mokestis bus skaičiuojamas nuo 180 Eur). Konkretus muito dydis priklauso nuo prekės pobūdžio ir klasifikavimo. Jeigu siuntos vertė 150 Eur neviršija, iš trečiosios šalies į Bendriją prekes leidžiama įvežti be importo muitų mokesčio. 

Tiesa, jeigu siuntą iš trečiosios šalies siunčia vienas privatus asmuo siunčia kitam ir siuntos vertė neviršija 45 Eur, siunta yra atleidžiama nuo importo mokesčių. Svarbiausia, kad siunta būtų ne komercinio pobūdžio, t.y. jeigu gavėjas siuntą gauna neatlygintinai.

Importo PVM mokestis

Standartinis importo pridėtinės vertės mokesčio tarifas yra 21 proc. Tiesa, gali būti taikomas ir lengvatinis PVM tarifas. Pvz., knygoms ir įvairiems neperiodiniams informaciniams leidiniams (enciklopedijoms ir t.t.)yra taikomas 9 proc. PVM tarifas, o vaistams, laikraščiams ir pan., – vos 5 proc. PVM. 

Primename, kad nuo 2021 liepos 1 d. Europos Sąjungoje yra panaikinamos PVM lengvatos mažos vertės siuntoms iš trečiųjų šalių. Visoms prekėms, įsigytoms ne EU bus taikomas importo PVM mokestis bei atliekamos elektroninės muitinės deklaracijos.

Norint savarankiškai deklaruoti prekes iš trečiųjų šalių pirmiausiai turite užsiregistruoti BAP portale, tuomet Muitinės leidimų sistemoje pateikti prašymą suteikti EORI kodą. Kai turėsite EORI kodą, Išmaniojoje muitinės deklaracijų apdorojimo sistemoje (iMDAS) galėsite savarankiškai teikti muitinei prekių deklaracijas.

Kaip užtikrinti, kad siunta iš muitinės kuo greičiau pasiektų gavėją?

Sąskaita muitinei

Siųsk pigiau kainos skaičiuoklėje užpildę užsakymą ne į Europos Sąjungos šalį, matysite preliminarų siuntos pristatymo terminą, neįskaitant siuntos užlaikymo muitinėje laikotarpio. Tam, kad siunta kuo greičiau pasiektų gavėją, užsakymo metu Jums reikės supildyti Sąskaitą muitinei. 

Dokumentuose muitinei būtina pateikti informatyvų ir tikslų siuntos turinio aprašymą bei eksporto priežastį. Jeigu muitinėje nustatoma, kad siunčiami kiti nei deklaruoti daiktai arba nurodyta klaidinga eksporto priežastis (pavyzdžiui, dovana, kai iš tiesų siunčiama parduota prekė), gali būti pritaikytas papildomas muito mokestis arba siunta grąžinta siuntėjui.

Analogiškais dokumentais reikėtų pasirūpinti ir atvejais, kai siunta yra importuojama į bendriją iš Trečiųjų šalių. Tad jeigu pvz. siuntinio pristatymas užsakomas iš JAV į Lietuvą, siuntėjas turėtų labai atidžiai užpildyti dokumentus tam, kad importo procedūros būtų sklandžios ir siuntinys būtų užlaikomas muitinėje kuo trumpiau.

Svarbu prisiminti – eksporto deklaracija nėra pildoma siuntos turinyje esant tik dokumentams. Tad jeigu siuntinyje nėra jokių prekių, daiktų, o tik dokumentai, nepamirškite atitinkamai pasirinkti siuntos tipo „dokumentai“.

Muitinės kodai – ką svarbu žinoti?

HS kodai ir prekių kilmės šalis

HS kodas – kas tai?

Prekės keliaujančios už Europos Sąjungos ribų yra klasifikuojamos ir kiekvienam daiktui yra priskiriamas unikalus HS prekės kodas. Jų pagalba muitinė gali identifikuoti jūsų prekes ir nustatyti tinkamo muito ar mokesčio tarifus jūsų prekėms. Taip pat, muitinėje yra atsižvelgiama ir į siunčiamų prekių kilmės šalį, tačiau labai svarbu pateikti visus reikiamus dokumentus, kurie patvirtina jūsų prekių kilmės šalį.

Užsakymo pateikimo metu, prekių aprašyme „Sąskaita muitinei“ skiltyje, siekiant pagreitinti muitinės procedūrų sklandumą, prie detalaus prekių aprašymo turėtų nugulti ir unikalūs muitinės prekių kodai. 

Kaip rasti prekės HS kodą?

Prekių HS kodai pateikiami LR muitinės internetinėje svetainėje. Apsilankius joje, paieškos laukelyje reikia pateikti tikslų prekės pavadinimą (arba jo dalį), ir tuomet ekrane pasirodys prekėms priskiriami kodai. Tiesa, nepamirškite būti itin specifiškais – pvz. siunčiate marškinius, tad suvedę „marškin %“ (procentų ženklas žymi, jog ieškote žodžio fragmento) rasite per dešimt galimų pasirinkimų. Perskaitykite juos visus ir pasirinkite jums tinkamiausią.

EORI kodas

Kas yra EORI kodas?

EORI (Ekonominių operacijų vykdytojų registracijos ir identifikavimo) kodas yra naudojamas Europos bendrijoje. Juo identifikuojami asmenys, kai atliekamas siuntos deklaravimas muitinėje (įforminama siuntinio eksporto priežastis, siekiama gauti muitinės leidimus jį siųsti ir pan.). 

Šį kodą sudaro raidės ir skaitmenys. Raidės šifruoja valstybės narės, kurioje išduotas EORI kodas, šalies kodą, o skaičiai nurodo unikalų kodą arba numerį, naudojamą toje valstybėje. Svarbu žinoti ir tai, kad jeigu jau turite vienoje šalyje-narėje registruotą kodą, jis galioja visoje bendrijoje. Tad jeigu jau siuntėte siuntas iš pvz. Ispanijos, Lietuvoje į muitinę kreiptis dėl kodo nebereikia. 

EORI kodas reikalingas VISIEMS vartotojams, kurie siunčia už ES ribų, pasirinkę Economy paslaugas. Pasirinkus Express paslaugas, EORI kodas reikalingas, jei siunčiama aukštos vertės siunta (vertė 1000 EUR ir daugiau).

Paslaugos užsakovas turi atsiųsti siuntėjo EORI kodą el. paštu info@siuskpigiau.lt

Kaip gauti EORI kodą?

Norint gauti EORI kodą (EORI kodas suteikiamas visam laikui) – pateikite prašymą Lietuvos Respublikos muitinei elekroniniu būdu (prašymą rasite čia). Nepavykus to padaryti kreipkitės į muitinės IT paslaugų centrą. Kodo suteikimo klausimais galima kreiptis šiais kontaktais:

Muitinės departamentas - (8 5) 236 2312; (8 5) 236 2387;
Vilniaus TM - (8 5) 235 6223; (8 5) 235 6226;
Kauno TM - (8 37) 304 271; (8 37) 304 275; (8 37) 304 277;
Klaipėdos TM - (8 46) 390 082; (8 46) 390 109.

Kaip sužinoti savo EORI kodą?

Ekonominių operacijų vykdytojų registracijos ir identifikavimo (EORI) kodo paieška gali būti vykdoma Europos Komisijos svetainėje (spustelėjus čia).

Ar reikalinga sąskaita muitinei siunčiant siuntas į/iš Didžiosios Britanijos?

Po pasiekto prekybos ir bendradarbiavimo susitarimo tarp Didžiosios Britanijos ir ES, nuo 2021 m. sausio 1 d. visoms siuntoms į šią šalį yra taikomos muitinės formalumų procedūros. Tai reiškia, kad nuo šiol siuntoms į/iš Didžiosios Britanijos, užsakymo pateikimo metu, antrame žingsnyje, privaloma pildyti “Sąskaita muitinei” skiltį.

Daugiau informacijos apie siuntimą į/iš Didžiosios Britanijos rasite "BREXIT" puslapyje.

Ar Eksporto deklaracija, siunčiant siuntą už Europos Sąjungos ribų, kainuoja papildomai?

 • DHL Express siuntoms, kurių vertė 1000 EUR ir daugiau, reikalinga Eksporto deklaracija, kurios kaina - 10 EUR. Ši suma bus įskaičiuota į pristatymo kainą užsakymo pabaigoje.
 • Pasirinkus DHL Economy paslaugą, siunčiant siuntas už Europos Sąjungos ribų, Eksporto deklaracija papildomai kainuos 10 EUR + 3 EUR už kiekvieną prekių grupę. Ši suma bus įskaičiuota į pristatymo kainą užsakymo pabaigoje. Taip pat, juridiniams asmenims siunčiantiems siuntas, kurių vertė 1000 EUR ir daugiau, reikės užpildyti ir pasirašyti sutartį muitinei. Užpildytą sutartį siųskite el. paštu info@siuskpigiau.lt.
 • Pasirinkus TNT Economy paslaugą, siunčiant už Europos Sąjungos ribų, Eksporto deklaracija papildomai kainuos 17.38 EUR + 5 EUR už kiekvieną prekių grupę. Ši suma bus įskaičiuota į pristatymo kainą užsakymo pabaigoje. Taip pat reikės užpildyti ir pasirašyti sutartį muitinei. Užpildytą sutartį siųskite el. paštu info@siuskpigiau.lt
  SVARBU: Siuntoms keliaujančioms į Turkiją TNT Economy paslauga, siuntos vertė negali būti mažesnė nei 75 Eur.

Muitinimo klausimais tarpininkai bendrauja tiesiogiai su siuntos gavėju.

Siuntoms Europos Sąjungos viduje muitų mokesčiai netaikomi. 

LR muitinė griežtina sankcionuotų prekių eksporto į trečiąsias šalis kontrolę

Nuo 2023 m. birželio 5 dienos Lietuvos muitinė griežtina prekių, kurioms nustatyti eksporto draudimai ir apribojimai kontrolę bei žada taikyti naujas priemones.
Naujos priemonės susijusios su jau dabar galiojančiomis sankcijomis Rusijai ir Baltarusijai, taip pat su dvejopo naudojimo prekių ir karinės įrangos sąrašais, kai siunčiama į šalis, kurios dažnai minimos kaip tranzito į Rusiją ar Baltarusiją šalys siekiant apeiti galiojančias Europos sąjungos sankcijas:

 • Armėnija;
 • Azerbaidžanas;
 • Gruzija (Sakartvelas);
 • Kazachija (Kazachstanas);
 • Kirgizija;
 • Tadžikija;
 • Turkija;
 • Jungtiniai Arabų Emyratai;
 • Uzbekistanas;
 • Serbija.

Šalių sąrašas nėra baigtinis, tiksliausią ir naujausią informaciją gali suteikti tik LR Muitinė. 

Siekiant įsitikinti, kaip laikomasi šių reikalavimų, muitinė reikalaus papildomų įrodymų ir dokumentų iš eksportuotojo:

 • Informacijos, kad prekės nebus parduodamos, jų savininkai nebus keičiami po jų eksporto iš Europos Sąjungos. Šios sąlygos įvykdymui pagrįsti eksportuojant prekes bus prašoma pateikti prekių pirkimo-pardavimo sutartis, sąskaitas, apmokėjimo už prekes dokumentus ir prekių savininko įsipareigojimą neperduoti prekių kitiems asmenims. Be to, po prekių išvežimo bus reikalaujama, kad ekonominės veiklos vykdytojas muitinei pateiktų trečiosios šalies importo deklaracijos kopiją;
 • Detalaus prekių aprašymo, kad muitinė galėtų tinkamai prekes identifikuoti ir vienareikšmiškai nustatyti, ar jos nėra priskirtinos dvejopo naudojimo prekėms. 
 • Informacijos apie galutinį prekių naudotoją ir prekių galutinį naudojimą trečiosiose šalyse – bus vertinamas prekių gavėjas, jo vykdoma veikla. Bus prašoma pateikti prekių gavėjo registraciją trečiojoje šalyje, pagrindžiant įmonės ar veiklos egzistavimą. Taip pat turės būti pateiktas įsipareigojimas įsigytų prekių neparduoti ar kitaip neperduoti naudojimui Rusijos Federacijoje ir/ar Baltarusijoje.

Nepateikus reikalaujamų įrodymų  ir dokumentų Lietuvos muitinei, siunta nebus išleista iš Europos Sąjungos, o ilgesnį laiką trunkantis jų vežimo aplinkybių tikrinimas gali sukelti nepageidautinas transporto priemonių prastovas.

Taip pat primename, kad Reglamento Nr. 833/2014 ir Reglamento Nr. 765/2006 nuostatų pažeidimas yra laikomas tarptautinių sankcijų pažeidimu, ir šį pažeidimą padariusiam fiziniam asmeniui (eksportuotojo, vežėjo ar muitinės tarpininko atstovui) yra numatyta administracinė atsakomybė pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimo kodekso 515 straipsnį, o juridiniam asmeniui taikomos poveikio priemonės, numatytos Tarptautinių sankcijų įstatymo 15 straipsnyje.

Detalesnę informaciją apie pasikeitimus galite rasti Lietuvos muitinės puslapyje.

Laikinas įvežimas / išvežimas

Jeigu siunčiate garantines prekes į / iš trečiųjų šalių, galite užsisakyti laikino įvežimo / išvežimo paslaugą. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad užsakymo pateikimo metu laikinas įvežimas / išvežimas nėra automatiškai suformuojamas pasirinkus „garantinė prekė“ eksporto priežastimi. Jeigu pageidaujate tokios paslaugos, kuri kainuoja papildomai (DHL – 40 Eur + PVM, TNT - 57.92 Eur + PVM), prašome kreiptis tiesiogiai į Siųsk pigiau klientų aptarnavimą el. paštu info@siuskpigiau.lt arba Pagalba gyvai.

Siuntimas į Amazon sandėlius (ne ES)

Siuntimas į Amazon sandėlius vykdomas vadovaujantis INCOTERMS sąlygomis (ang. International commerce terms), numatančiomis tarptautinės prekybos (sutarčių) taisykles bei pirkėjo ir pardavėjo atsakomybę.

Siunčiant prekes į Amazon sandėlius naudojantis Siųsk pigiau platforma, Jums bus taikomos DDP sąlygos.

Daugiau informacijos apie DDP sąlygas ir siuntimą į Amazon sandėlius rasite „Siuntimas į Amazon sandėlius“ puslapyje.

Svarbi informacija TNT paslaugą užsisakiusiems klientams

Nuo 2020 spalio 15 dienos TNT paslauga siunčiamoms siuntoms iš trečiųjų šalių į Lietuvą būtina įsitikinti, kad siuntos gavėjas yra Lietuvoje registruotas juridinis arba Lietuvoje gyvenantis fizinis asmuo. Kitu atveju vežėjas muitinės tarpininkavimo paslaugų suteikti negalės ir privalėsite siuntos muitinimo procesu pasirūpinti patys. Siuntos, kurios nebus išmuitintos per 3 darbo dienas, bus grąžinamos siuntėjui.

Apie tai, ar siunta jau išmuitinta, informaciją rasite savo siuntos numerį įvedę Siųsk pigiau paieškos sistemoje. Siuntų paieška rodo siuntos būseną muitinėje.


Muitas iš Kinijos
Muitas iš Anglijos (UK)
Muitas iš Amerikos (JAV)
Muitas iš Norvegijos
Muitas iš Turkijos
Muitas iš Ukrainos
Muitas iš Japonijos
Muitas iš Ispanijos
Muitas iš Indijos
Muitas iš Australijos
Trečiųjų šalių muitasReikia išsiųsti siuntą? Sužinokite savo siuntos kainą
Norite gauti 15% nuolaidą pirmai siuntai? Prenumeruokite naujienlaiškį
sweed seb luminor revolut paypal paypal paypal paypal paypal

Pristatymo regionai

Siuntų pristatymas

„Siųsk pigiau“ įrankiai

Pagalba

Apie mus

SP
Uždaryti