Kiekvienais metais populiarėjant greitųjų kurjerių paslaugoms, patogumo vedini lietuviai siunčia ne tik jau tradicinius elektronikos gaminius, bižuteriją ir automobilių dalis. Jie siuntinių sąrašą papildo gyvomis bitėmis, kraujo ir vandens mėginiais, ginklais.
Siuntų siuntėjai nuo seno pasižymi išradingumu
Prieš siuntimą atlikus siuntinių peržiūrą terminaluose ar vartotojams ėmus domėtis apie pakavimo ypatybes ir preliminarias kainas, siuntų siuntimo paslaugų teikėjai susiduria su pačiais netikėčiausiais siuntiniais – nuo pavojingų gyvybei paketų iki ketinimų siųsti gyvūnus.
„Pirmieji netradiciniai siuntiniai, pastebėti dar XIX - XX amžiaus Amerikoje. Tuomet, kai išpopuliarėjo dažniausiai tik filmuose matyti plastikiniai slėginiai vamzdžiai – cilindrai, kuriais buvo galima siųsti laikraščius, gėles, šiai priemonei išpopuliarėjus entuziastai ėmė vieni kitiems siųsti vaisius, drabužius, kol galiausiai pašto darbuotojai surado atsiųstą katę. Gyvūnas buvo išsigandęs, tačiau nesužeistas.
Po šio įvykio buvo prisimintos banko Jutoje (JAV) statybos. Architektas William H. Coltharp suprojektavo pastatą, kuriam reikalingos plytos buvo toliau nei už 200 kilometrų. Įvertinęs išlaidas, reikalingas atgabenti plytas, Coltharp nusprendė, jog pigiausias būdas tai padaryti – siųsti paštu. Architektas pasirūpino, jog 80 000 plytų būtų supakuotos į 22 kilogramus sveriančius paketus, per dieną išsiunčiant po 40 tokių paketų. Po šio įvykio JAV paštas gerokai sumažino paketo, kurį per dieną gali išsiųsti vienas žmogus, svorį. Vėliau plytos buvo siunčiamos visame pasaulyje, kaip protesto priemonė“, - apie netradicinius siuntinius pasakoja internetinės siuntų siuntimo platformos „siuskpigiau.lt“ vadovas Mindaugas Šilkūnas.
Lietuviai siunčia viską, ką gali supakuoti
Panašias istorijas apie lietuvių siunčiamus daiktus gali papasakoti ir greitųjų kurjerių paslaugų teikėjai.
„Pasitaiko labai keistų siuntinių, dažniausiai transportuojamų Express paštu. Tokia buvo burgundiškų sraigių siunta, kuri per parą turėjo pasiekti restoraną Portugalijoje. Taip pat greitai turėjome pristatyti ir jaučio kraujo mėginius laboratoriniams tyrimams. Kitą kartą buvo siunčiami vandens mėginiai. Tokie siuntiniai reikalauja operatyvaus darbo, nes, laiku nepasiekę adresato, gali sukliudyti verslui dirbti pagal planą ar neištyrus užteršto vandens, tapti sutrikdytos sveikatos priežastimi“, - teigia M. Šilkūnas.
Nemaža dalis netradicinių siuntinių priklauso draudžiamų siųsti siuntų sąrašui, todėl yra grąžinami siuntėjui. M. Šilkūnas pasakoja apie atvejus, kai klientai ketino siųsti gyvas bites, avies kailį, šaldytas žuvis ar artimojo palaikus.
„Klientui panorus siųsti bites, negalėjome to padaryti, nes Lietuvoje neturime tam tinkamų sąlygų. Pavyzdžiui, JAV bitės siunčiamos jas užmigdžius. Vėliau mėginta siųsti avies kailį, briedžio ragus. Taip pat nesėkmingai baigėsi ir bandymas siųsti šaldytas žuvis ar sausą ledą. Greitai gendančių maisto produktų gabenimui reikalingos specialios sąlygos ir įranga, o sausas ledas, laikomas netinkamomis sąlygomis, ima tirpti ir skleisti anglies dioksidą, galintį sukelti pavojų sveikatai. Visgi, turbūt pats neįprasčiausias siuntinys, kurį pageidavo išsiųsti klientas, buvo kremuoti žmogaus palaikai. Visi šie daiktai dėl saugos priemonių užtikrinimo, priklauso draudžiamų siųsti daiktų sąrašui“, - sako „Siuskpigiau.lt“ vadovas.
Pasak M. Šilkūno, didžiausia netradicinė siunta, kuri nebuvo išsiųsta – neperšaunamos liemenės ir ginklų komplektas.
„Vien neperšaunamą liemenę būtumėme galėję išsiųsti, tačiau šaunamųjų ginklų, jų dalių ar kitos karinės amunicijos, įskaitant žaislinius šaunamuosius ginklus, siuntimas dėl saugumo draudžiamas. Liemenė buvo papildyta automatiniu ginklu G-36 ir pistoletu „Glock“. Paketas turėjo keliauti į Malį, tačiau klientui turėjome paaiškinti tokio siuntimo pavojus ir siuntimas neįvyko“, - informacija apie pavojingą siuntą dalinasi M. Šilkūnas.
Internetinės siuntų siuntimo platformos „Siuskpigiau.lt“ eksperto teigimu, kurjeriai, gavę netradicinį siuntinį, privalo užtikrinti visišką saugumą, nepriimdami siuntų, keliančių grėsmę aplinkinių saugumui ar paketų, kurių kokybiško pristatymo negalės užtikrinti.