Pagalba čia ir dabar: psichikos sveikatai galinčios padėti mobiliosios programėlės

2022/02/23

Gyvename įtemptais laikais – pandemija atnešė neužtikrintumą dėl įvairių gyvenimo aspektų, o pastovus nerimas ir ilgi streso periodai neigiamai atsiliepia mūsų psichikos sveikatai. Higienos instituto duomenimis, 2020 m. Lietuvoje daugiau nei 300 tūkst. gyventojų sirgo psichikos ir elgesio sutrikimams priskiriamomis ligomis*.

Svarbu kalbėti ir apie tai, jog čia minimi tik specialistų diagnozuoti sutikrinimai. Anot ekspertų, realūs skaičiai gali būti dar didesni, nes dalis asmenų dėl įvairių priežasčių (pvz. dėl visuomenėje vis dar gajų stigmų) nedrįsta kreiptis į specialistus arba prašo, jog diagnozės neatsispindėtų ligos istorijoje. O kartais į specialistus nesikreipiama ir dėl finansinių priežasčių – psichologų, psichoterapeutų konsultacijos ne visuomet yra padengiamos privalomojo sveikatos draudimo, o reguliarus darbas su specialistais gali patuštinti kišenes.

Kai į specialistą kreiptis nesinori arba problema dar nėra itin rimta ir žalinga – laikiną palengvėjimą gali suteikti ir įvairios mobiliosios programėlės. Iškart įspėjame – profesionalios pagalbos jos nesuteiks bei diagnozių nenustatys, tačiau ieškantiems būdų padėti sau ir palaikyti pastovią psichikos sveikatos būklę, tikrai gali būti naudingos. Įraše pateikiame keliolika ekspertų išskiriamų programėlių, galinčių padėti susitvarkyti su kylančiomis problemomis.


Sąmoningumas (ang. mindfulness) ir meditacija

Nuo mokytojų vedamų meditacijų, kvėpavimo pratimų bei atpalaiduojančių vaizdo įrašų iki pasakojimų, raminančios muzikos – sąmoningumo ir meditacijos programos iš esmės yra sukurtos tam, kad galėtume numalšinti epizodiškai kylantį nerimą (ang. anxiety). Ekspertai mano, jog ilgalaikis ir reguliarus meditacijos praktikavimas gali daryti teigiamą įtaką mūsų smegenų veiklai, o dėl nerimo kylančios problemos – tapti retesnėmis.

Headspace. Meditacijos programėlė, padėsianti susipažinti ir ilgainiui išmokti praktikuoti sąmoningumo metodus. Programėlėje pateikiamas platus meditacijų spektras tiek pradedantiesiems, tiek patyrusiems, o meditacijų trukmė varijuoja tarp 3-20 minučių. Nemokamai čia galėsite išbandyti kelias trumpas meditacijas bei 10 dienų įvadą į sąmoningumo praktiką, vėliau programėlės mėnesinis abonementas kainuoja maždaug 11,48 € (12,99 $), o metinė narystė – 61,79 € (69,99 $).

Calm. Pripildyta raminančių garso takelių, sąmoningumą žadinančių pratimų, bei šimtų skirtingų meditacijų, Calm jau ne vienerius metus yra viena vartotojų mėgstamiausių sąmoningumo programėlių. Be jau minėtų įrašų, čia rasite ir specialią skiltį miegui, kurioje – įvairios istorijos ir garsai, galintys palengvinti užmigimą bei gerinti miego kokybę. Nemokamai visais privalumais galėsite naudotis pirmąsias 7 dienas, vėliau prieinamos liks kelios meditacijos, o tolesnis programėlės naudojimas kainuos 11,48 € (12,99 $) per mėnesį arba 61,79 € (69,99 $) per metus.

Moodkit. Kognityvinės elgesio terapijos – KET (ang. cognitive behaviour therapyCBT) pagrindą sudaro moksliškai įrodytas faktas, jog mūsų savijautą lemia ir mūsų mąstymas. Ši dviejų psichoterapeutų sukurta programėlė remiasi KET principais ir siūlo apie 200 nuotaiką gerinančių ir sąmoningumą didinančių veiklų. Taip pat moodkit siūlo naudoti dienoraščio funkciją ir joje analizuoti ne tik bendrą dienų tėkmę, bet ir fiksuoti negatyvias mintis bei reakciją į jas gilesnei savianalizei. Programėlei taikomas vienkartis 4,41 € (4,99 $) mokestis.


Nerimui valdyti

Kenčiantys nuo lėtinio nerimo puikiai supras, ką reiškia tvarkytis su šia problema. Regis, kad ir ką bedarytum, kad ir kokiomis veiklomis užsiimtum, rūpintis verčiantis balsas visuomet išlieka kažkurioje smegenų kertelėje. Psycom duomenimis, nuo šio sutrikimo JAV kenčia per 40 mln. vyresnių nei 18 m. amžiaus asmenų. Ir nors sunkiai išgydomas, bet nerimas gali būti pažabotas.

Mindshift CBT. Programėlės unikalumas – ji sukurta būtent nerimo sutrikimo suvaldymui. Teigiama, kad jos pagalba galima lengviau įveikti nerimą, panikos atakas, tvarkytis su perfekcionizmu bei fobijomis. Funkcijos apima trumpas meditacijas, minčių dienoraštį, neramių minčių įveikimo korteles bei veiklas, skirtas susidoroti su baimėmis, pakeisti įsitikinimus ir ugdyti sveikus įpročius. Mindshift CBT yra nemokama.

Self-help for Anxiety management (SAM). Jeigu meditacija jums netinka, ši programėlė padės nerimą valdyti kitais būdais. Vartotojai yra raginami sukurti savo 24 valandų nerimo priemonių rinkinį, leidžiantį stebėti nerimą keliančias mintis bei elgesį laikui bėgant ir išmokti net 25 skirtingus savipagalbos būdus. Programėlė yra nemokama.

iBreath. Šią programėlę specialistai itin rekomenduoja pradedantiems vartotojams – tą lemia ne tik itin patogi vartotojo sąsaja, bet ir labai elementarūs kvėpavimo pratimai. Taip pat galima nustatyti personalizuotus pranešimus, kurie primena apie taisyklingo ir ramaus kvėpavimo naudą visos dienos metu. Programėlėje yra ir iš anksto sukurtų kvėpavimo programų, galinčių padėti įveikti stresą ir nerimą. Programa nemokama.


Depresijos simptomų palengvinimui

Jeigu sergate depresija, gyvenimas gali atrodyti itin niūrus. Negydoma ši liga gali užsitęsti ir kasdien bloginti jūsų gyvenimo kokybę. Tačiau kovoti su ja tikrai galima, o pirmas žingsnis – kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistus. O kai darbas su jais įsibėgėja, yra keletas mobiliųjų aplikacijų, galinčių padėti čia ir dabar.

Hapiffy. Ši psichologų patvirtinta nuotaikos lavinimo programa yra greitas kelias į gerą nuotaiką. Hapiffy siūlo išbandyti įvairius įtraukiančius žaidimus, veiklas, dėkingumo lavinimo praktikas ir dar daugiau, kad treniruotumėte savo smegenis tarsi raumenį bei įveiktumėte negatyvias mintis. Programėlės atsisiuntimas ir naudojimas yra nemokamas.

Depression CBT self-help guide. Šios programėlės tikslas – panaudoti KET tam, kad gyvenimas su depresija būtų paprastesnis. Atsisiuntę programėlę turėsite užpildyti klausimyną, kuris padės nustatyti jūsų depresijos sunkumą. Pagal tai vėliau gausite patarimus, kaip tvarkytis su psichologiniais ir fiziologiniais depresijos sukeliamais simptomais. Ši programa nemokama.

Sanvello. Šioje programėlėje rasite visko, o pradėti reikės nuo streso, nerimo bei depresijos lygį nustatančio testo. Vėliau pradėsite sveikimo kelionę, naudojant įvairias meditacijas, galėsite bendrauti su kitais sergančiaisiais, taip pat jums bus prieinamas tinklaraštis, pilnas praktinių patarimų ir istorijų apie kitų kovą su jų negalavimais. Programėlės naudojimas nemokamas, tačiau už papildomą mokestį galima atsirakinti ir daugiau funkcijų, tarp jų ir tikro psichikos sveikatos specialisto konsultacijas.


Valgymo sutrikimai

Tai dar viena psichikos sveikatos sutrikimų rūšis, kurios gydymą reguliariai turi prižiūrėti patyrę specialistai. Jie rekomenduoja mobiliąsias programėles naudoti tik kaip papildomą įrankį sėkmingam gijimui.

Recovery record. Nemokama programėlė leidžia fiksuoti savo suvalgytus patiekalus ir užuot vertinus jų maistinę vertę, atkreipti dėmesį į tai, kaip maistas verčia jaustis. Taip pat yra galimybė nustatyti mitybos planus ir gauti priminimus apie būtinybę valgyti. Analogiška programėlė, kurią taip pat galima išbandyti – Rise Up and Recovery.

Lifesum. Kitaip negu jau paminėtos programėlės, ši skirta ne tiek sveikimui nuo valgymo sutrikimo, bet apskritai sveikesnės gyvensenos puoselėjimui. Programėlė leidžia užsibrėžti asmeninius tikslus – nuo sveikesnės mitybos iki raumenų auginimo bei daugiau žingsnių kiekvieną dieną. Taip pat galite įvesti savo asmeninius duomenis ir leisti Lifesum sugeneruoti asmeninį geresnės savijautos planą. Programėlė taip pat siunčia priminimus apie vandens gėrimą bei reguliarią ir subalansuotą mitybą.


Potrauminio streso sutrikimas (ang. post-traumatic stress disorderPTSD)

The recovery village skelbia, jog 70 % asmenų gyvenime patiria itin traumuojančius įvykius, ir net penktadaliui po jų gali išsivystyti potrauminio streso sutrikimas. Kaip ir bet kuris kitas psichikos sveikatos sutrikimas, šis negydomas gali prastinti asmens gyvenimo kokybę, tad kreiptis pagalbos ir ieškoti būdų, kaip palengvinti savo būklę, anot specialistų – būtina.

PTSD coach. Programėlė siūlo išsamų įrankių rinkinį – nuo galimybės sekti ir analizuoti sutrikimo simptomus iki galimybės gauti pagalbą realiu metu, pykčio valdymo pratimų bei pozityvių afirmacijų. Taip pat programėlė yra lengvai personalizuojama, ją galima papildyti jums patinkančia ir raminančia muzika, nuotraukomis. Programėlė nemokama.

Breath2Relax. Kartais reikia tiesiog sustoti, giliai įkvėpti ir prisiminti, kad viskas vis dėlto yra gerai. Ši programa, sukurta JAV Nacionalinio telesveikatos ir technologijų centro (ang. National Center for Telehealth & Technology), yra nešiojamas streso valdymo įrankis, skatinantis vartotojus mokytis diafragminio kvėpavimo. Nemokama programėlė gali sumažinti kūno reakciją į stresą, todėl tai yra puikus pasirinkimas žmonėms, kenčiantiems nuo PTSD.

 

*pagal TLK ligų klasifikatorių – F00-F99 grupei priklausantys sutrikimai;

 

Kiti įrašai

sweed seb luminor revolut paypal paypal paypal paypal paypal

Pristatymo regionai

Siuntų pristatymas

„Siųsk pigiau“ įrankiai

Pagalba

Apie mus

SP
Uždaryti